Print Page | Contact Us | Report Abuse | Sign In | Register
Latest News: Trade Bar Updates

New USITC Commissioners

Saturday, October 12, 2019  
Share |

THIS PAST AUGUST, TWO NEW COMMISSIONERS WERE CONFIRMED BY THE U.S. SENATE. 

Commissioner Randolph J. Stayin, a Virginia Republican, was nominated to the ITC by President Donald Trump in October 2017, and confirmed by the U.S. Senate in August 2019.  He was sworn in as a member of the Commission on August 23, 2019, for a term expiring on June 16, 2026. 

Commissioner Stayin has a widespread background in litigation, legislative, and regulatory advocacy in international trade policy, trade law, and regulatory compliance.  In private practice, he has represented clients in antidumping and countervailing duty proceedings, including investigations, sunset reviews, administrative reviews, scope reviews, and anti-circumvention investigations.  His practice also included global safeguard investigations under section 201, investigations of unfair trade practices under section 301, section 232 national security investigations, and investigations related to the Generalized System of Preferences.  He has litigated appeals before the U.S. Court of International Trade, the Court of Appeals for the Federal Circuit, and North American Free Trade Agreement dispute resolution panels.

Commissioner Stayin previously served as the Chief of Staff and Director of Legislation to U.S. Senator Robert Taft, Jr., of Ohio. In this role, he led key legislative and political campaigns, advised on proposed legislation and policy implementation, served as the Senator’s lead adviser in negotiating the passage of the Trade Act of 1974, and managed the Senator’s legislative, political, and support staffs on Capitol Hill and in Ohio.

Commissioner Stayin holds a Bachelor of Arts degree from Dartmouth College and a Juris Doctor degree from the University of Cincinnati Law School. 

Amy A. Karpel was nominated to the ITC by President Donald Trump in February 2018, and confirmed by the U.S. Senate on August 1, 2019.  She was sworn in as a member of the Commission on August 26, 2019, for a term expiring on June 16, 2023. She is a Democrat from Washington State.

Before her tenure at the ITC, Commissioner Karpel spent more than 13 years at the Office of the U.S. Trade Representative (USTR), including as Chief Counsel for Negotiations, Legislation and Administrative Law from October 2012 to February 2017. At USTR, Commissioner Karpel negotiated and implemented international trade agreements and served as lead counsel in disputes before the World Trade Organization.  She handled matters relating to intellectual property, technical barriers to trade, labor and environmental protections, and information communications technology.

In private practice, she worked as an associate attorney at the law firm of Stewart and Stewart, representing clients in antidumping and countervailing duty proceedings before the ITC and the Department of Commerce.  She also litigated appeals before the Court of International Trade and the Court of Appeals for the Federal Circuit.